Próba wysiłkowa

Pozwala na wykrycie zmian w EKG ,  świadczących np. o niedokrwieniu mięśnia sercowego pojawiających się w czasie wysiłku. Jest niezbędnym badaniem wykrywającym chorobę wieńcową.

 

Wskazania do wykonania badania:

  • wyjaśnienie przyczyn bólu w klatce piersiowej,

  • obecność czynników ryzyka choroby wieńcowej takich jak: otyłość, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu,

  • palenie papierosów, czy choroby serca w rodzinie,

  • rozpoznanie, ocena zaawansowania oraz skuteczności leczenia choroby niedokrwiennej serca,

  • kwalifikacja do badań inwazyjnych (koronarografia) oraz jako badanie kontrolne po zabiegu plastyki lub operacji

  • wszczepienia by-passów,

  • diagnostyka zaburzeń rytmu serca ujawniających się podczas lub po wysiłku,

  • ustalenie planu rehabilitacji u osoby po zawale serca albo z chorobą serca

  • ocena wydolności fizycznej i czynności układu krążenia.

 

Badanie wysiłkowe EKG może być przeprowadzone w odpowiednio wyposażonym gabinecie w obecności lekarza. Przed badaniem po przygotowaniu skóry (wygolenie włosów i odtłuszczeniu alkoholem lub benzyną) naklejane są elektrody do EKG na klatkę piersiową oraz mankiet do mierzenia ciśnienia. Przed rozpoczęciem badania wykonywane jest EKG i rozpoczyna się marsz na bieżni ruchomej . Stopniowo zwiększane jest nachylenie i szybkość przesuwu taśmy . Pacjent informuje o niepokojących objawach takich jak ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność albo zmęczenie. Systematycznie zapisywane jest ciśnienie tętnicze krwi i EKG Test jest przerywany po osiągnięciu przewidywanej dla wieku częstości akcji serca, wystąpieniu dolegliwości lub pojawieniu się zmian w EKG.

 

Badanie to jest badaniem nieinwazyjnym i może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku. Zaleca się powstrzymanie od palenia papierosów, jedzenia, picia na około 4 godziny przed testem. Zalecane jest również aby założyć wygodne buty i strój. Przed badaniem należy poinformować lekarza wykonującego badanie o aktualnie przyjmowanych lekach, przebytych chorobach serca, miażdżycy zarostowej kończyn dolnych. W dniu badania pacjenci przyjmujący na stałe leki powinni przyjąć codzienną dawkę - chyba, że lekarz kierujący na badanie zdecyduje inaczej. Po badaniu wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek w miejscu wykonywania padania.