Holter EKG

Badanie holterowskie (metodą Holtera - nazwa badania pochodzi od nazwiska twórcy tej metody) polega na ciągłym monitorowaniu rytmu i częstości pracy serca oraz zmian niedokrwiennych w zapisie EKG przez ok 24, 48 godzin, max nawet do 7 dni. Pozwala to ocenić pracę serca nie tylko w spoczynku ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności. Umożliwia ocenę nierównego, zbyt szybkiego lub wolnego bicia serca, pojawiającego się o różnych porach dnia i nocy a także bezbłędnie wykrywa bezbólowe niedokrwienie mięśnia sercowego. Często badanie umożliwia powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta; takich jak zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej; ze zmianami w EKG. Badanie umożliwia również ocenę pracy rozrusznika serca. Wskazaniem do badania jest też poszukiwanie kardiologicznych przyczyn omdleń lub zasłabnięć.

 

Elektrody są umiejscowione na klatce piersiowej a kable od nich są podłączone do małego, przenośnego urządzenia na baterie, które rejestruje zapis EKG. Urządzenie zapisujące jest utrzymywane przez pas zapięty wokół bioder. Rejestratora nie zdejmuje się w czasie snu. W trakcie badania pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności oraz sporządzać notatki w których opisuje czas posiłków, spacerów, kierowania pojazdem itp.; jak również pojawienie się objawów takich jak kołatanie serca, zawroty głowy, duszność, bóle serca.
Po zakończeniu badania lekarz analizuje zapis badania i notatki pacjenta. Podczas badania pacjent nie powinien ograniczać codziennej aktywności fizycznej. Czynność serca powinna być rejestrowana podczas normalnego dnia (praca, codzienne czynności domowe, aktywny wypoczynek, sen). Badaniem metodą Holtera można wykryć napadowe, krótkotrwałe zaburzenia rytmu serca, które mogą być niewykrywalne w pojedynczym badaniu EKG. Ponadto badanie to pozwala lekarzowi znaleźć związek z objawami odczuwanymi przez chorego i jego pracą serca. Służy temu specjalny przycisk , który należy przycisnąć w trakcie występowania objawów w czasie trwania rejestracji
Wskazane u każdego chorego z niewydolnością krążenia, zaburzeniami rytmu serca, po zawale serca.

 

Badanie metodą Holtera jest badaniem nieinwazyjnym czyli nienaruszającym tkanek ciała. Jest badaniem bezbolesnym i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. W dniu badania pacjenci przyjmujący leki na stałe powinni przyjąć codzienną dawkę - chyba, że lekarz kierujący zdecyduje inaczej. Zaleca się wzięcie prysznica lub kąpieli przed badaniem, bo nie będzie można tego zrobić w jego trakcie (rejestratory nie są wodoodporne). Przed umieszczeniem elektrod skóra jest odtłuszczana spirytusem lub benzyną. U mężczyzn w miejscu przyłożenia elektrod skóra musi być wygolona. W razie odklejenia elektrod należy je umieścić w tym samym miejscu i przykleić plastrem. W przypadku odłączenia się przewodu od elektrody przyklejonej do skóry należy go ponownie podłączyć (zwykle połączenie na zatrzask). Po zakończeniu badania aparat jest zdejmowany w przychodni a zapisane dane oceniane przez lekarza.